סוגי ספרים לילדים

ספרים ילדים, ספרים!! עולם הספרים כבר מזמן אינו נחלת הכלל של המבוגרים, כך שמיום ליום ניתן למצוא ספרי ילדים ייחודיים מסוגים שונים. החל מספרי קריאה לפעוטות ועד לחוברות קומיקס המגוללות עלילת פנטזיה מרתקת. אילו ספרי ילדים קיימים בשוק ולמה כדאי לכם לרכוש אותם? הכנו עבורכם מדריך בנושא.

ספרים לילדים

ספרי לימוד

ספרי הלימוד, בין אם מדובר בספרים פורמליים הנדרשים לבית הספר או לספרים המיועדים לתרגול אישי בבית, הם בין האמצעים החיוניים ביותר ללימודים מסוגים שונים. לקראת החזרה לבית הספר, הורים וילדים מצטיידים בספרי הלימוד כפי שנתבקשו, בהתאם לכיתת התלמיד ולמוסד בו הוא לומד. הספרים יכילו בדרך כלל מידע אודות החומר הנלמד בשנת הלימודים ואפילו תרגילים לתרגול ביתי, כך הילדים יכולים לחזור על החומר הנלמד גם בזמן שהותם בבית.

ספרי קריאה

סיפורת ילדים מאופיינת לרוב בסיפורים בעלי עלילה ייחודית ודמויות בלתי שגרתיות. העלילה והדמויות, הם פרי דמיונו של הסופר והם יכולים להיות מציאותיים או דמיוניים. ברוב ספרי הילדים ניכר מוסר השכל או מסר המועבר לילדים באמצעות הדמות הראשית בספר. רוב הספרים מאוירים באיורים צבעוניים וחלקם מאופיינים בחריזה. קיימים ספרי ילדים המתאימים לכל הגילים, החל מספרי פעוטות ועד לספרי נוער.

ספרי יצירה

בחנויות הספרים השונות, ניתן למצוא ספרי יצירה לילדים, ביניהם אף ניתן למצוא ספרי אוריגמי המסבירים כיצד מתבצעת אומנות קיפולי הנייר היפנית. בדרך כלל לספרים הללו מצורפים גם עזרים, למשל לספרי היצירה מעולם האוריגמי, יצורפו גם כמה דפי אוריגמי לתרגול. מעבר לזה, ניתן למצוא ספרים עם הדרכות לעבודות יצירה שונות, לרבות רעיונות מקוריים. הספר "יוצרים מחדש" של מיטל מנש, הוא בין הספרים המצויים בין ספרי היצירה. מה שמיוחד בו הוא האפשרות ליצור מחומרי הסביבה הממוחזרים. ספר יצירה נוסף וייחודי הוא "בד, נייר, חוט ומחט" שכן הוא מציג מגוון עבודות יד מעניינות.

חוברות קומיקס

אחת הדרכים הקסומות לספר סיפור היא באמצעות קומיקס, הקרוי בעברית עלילון. עלילת הסיפור מתקדמת דרך הסיטואציות שמאייר יוצר הקומיקס והמלל המצורף לכל איור. לרוב, המלל יוצג בסיטואציה כבועת דיבור המשויכת לכל דמות, כך הקוראים יודעים כיצד מתקדמת העלילה, מי אומר מה ומהי האווירה המשתקפת מהסיטואציה. לרוב ספרי הקומיקס יספרו את סיפוריהם של גיבורי על, דמויות הרפתקניות או דמויות פנטזיה ייחודיות, כך שהחוברות הללו עשויות לפתח את הדמיון והיצירתיות בקרב הילדים. חלק מן הילדים שקוראים בתשומת לב את חוברות הקומיקס, מפתחים רצון לאייר את הדמויות בעצמם, כך שרבים מחובבי הז'אנר לומדים לאייר ולצייר ואף יוצרים איורי קומיקס עצמאיים.

ספרי חידות ושאלונים

אחד מסוגי הספרים הייחודיים ביותר, המקנה לילדים את האפשרות לפתח את המיומנויות המוטוריות שלהם, הוא סוג הספרים המכיל חידות ושאלונים. לרוב, הספרים יגיעו בדרגות קושי שונות, כך שהם יתאימו לילדים בכל הגילים. אחד הספרים בקטגוריה זו הוא הספר "הפוך על הפוך" של עדו זיגנר.

 

קיימים ספרי ילדים מסוגים שונים, שכן כל סוג מעניק לילדים יתרונות ייחודיים. ניתן לרכוש לילדים את סוגי הספרים הרלוונטיים ביותר עבורם הן ברכישה אונליין והן ברכישה בחנויות הפיזיות. קריאה נעימה!

נגישות
גלילה לראש העמוד