ללמוד לבנות אתר לבד: כך תעשו זאת!

בניית אתרים עשויה להיות דבר פשוט למדי או, בהתאם לאופי האתר ולאופן בנייתו, מורכבת מאוד. אלה כמה נקודות לקחת בחשבון, כאשר ניגשים ללמוד פיתוח אתרים לבד:

אירוח האתר

הפעלת אתר אינטרנט מחייבת "לארח" אותו היכן שהוא. משמע – לשכור שרת אינטרנט, שיספק את עמודי האתר, לגולשים שיגיעו אליו. vps הוא אחד מהשרתים המובילים כיום. זו היא דוגמא לאחד האלמנטים שחשוב ללמוד ולהכיר, בנושא אירוח אתרים.

שכירת דומיין

שכירת דומיין לאתר הוא שלב פשוט יחסית, אך כדאי להשקיע בו תשומת לב לפרטים. יש להבין את המשמעויות של בחירה בשמות אתר שונים וסיומות שונות. יש לבדוק האם ומה פנוי – לעתים לא פנוי, אבל יש משהו קרוב לזה. רצוי שהדומיין יספק מידע מסוים על האתר, אבל יהיה קצר וקל מספיק לזכירה, בלי מכפים ולא דומה מדי לשמות אתרים בולטים.

ללמוד לבנות אתר לבד - כך תעשו זאת!

בחירת פלטפורמת בניית האתר

בחירה קלה, הן מערכות בניית אתרים מסוג WYSIWYG (What You See Is What You) דוגמת Wix. הקמת האתרים בהם לא דורשת תכנות והיא בנוסח "לגו". בחירה מתקדמת הרבה יותר, הן מערכות נוסח וורדפרס.

לתכנן היטב

כאשר יש בידיכם כלי לבניית אתר, אחד הפיתויים הנפוצים הוא לקפוץ ישר למים – להתחיל מיידית בבניית האתר ולבצע שינויים "תוך כדי תנועה". זה לא רעיון טוב. כדאי להשקיע את הזמן ולתכנן את האתר מראש, לפחות בקווים כלליים. חבל לגלות בהמשך שבגלל חוסר תכנון, גם בזבזתם זמן רב וגם ייקח לכם זמן רב נוסף, לבצע את התיקונים הנדרשים.

למידה מהמערכות עצמן

כיצד לומדים את המיומנויות המעשיות? דרך אחת שזמינה לכם במילא ושכדאי לנצל, הוא המידע הרב שכלול במערכות השונות. הכוונה לתיעוד, עזרה מובנת, Tutorials וכדומה.

למידה דרך האינטרנט

כאשר מדובר במערכות נפוצות מאוד דוגמת וורדפרס, תמצאו לגביהן מידע רב מאוד ממשתמשים אחרים. זאת במגוון מסגרות, דוגמת פורומים, סרטוני יוטיוב ועוד. מידע זה מייצג ניסיון עשיר מאוד שנצבר עם השנים והוא מתבטא למשל, כאשר נתקלים (ואתם תיתקלו המון) בסיבוכים טכניים ובבאגים שונים.

לא להמציא את הגלגל

אנו מדברים אמנם על בניית אתר לבד, אבל למעשה, בניית אתרים מתבססת כיום על שימוש באבני בניין קיימות. כמו שבנאי לא יוצר בעצמו את הבלוקים, כך מתכנת לא כותב כיום כמעט ב"שפת מכונה" / אסמבלר. במקום זאת, ממנפים שפות תכנות שונות, תבניות עיצוב, תוספים וכדומה.

גיבוי

חיוני לגבות את האתר באופן שגרתי ולבדוק שאתם יודעים ומסוגלים גם לשחזר מידע באמצעות הגיבוי. פתרונות לגיבוי האתר הם כיום דבר סטנדרטי, שזמין בכל סביבה בה אתם מפתחים. אנשים לא מחבבים את נושא הגיבויים, אבל במוקדם או במאוחר, כולם נזקקים לו.

לסיכום

בניית אתר לבד היא לא בהכרח דבר מסובך והיא יכולה להיות עיסוק מהנה למדי. עם זאת, כדאי לתכנן דברים מראש ולהעריך לפני כל שלב, "למה נכנסים".

נגישות
גלילה לראש העמוד