איך ללמד את הילדים על המסורת היהודית?

המסורת היהודית היא אחד הנושאים החשובים גם בהיסטוריה של העם היהודי וגם בהיסטוריה של העם כולו, שכן היהדות השפיעה ועדיין משפיעה על אורחות החיים של רבים, על הדרך שבה אנו מתנהלים בחיי היום יום כמו גם על חיי המשפחה שלנו.

הילדים שלנו עליהם להבין מהיכן הם הגיעו ומאיזה עם הם הגיעו, ולעיתים גם לאן מועדות פניהם ולכן חשוב להכיר להם את המסורת היהודית עד כמה שניתן וזאת על מנת שהמסורת תשמר לדורי דורות.

בכל הנוגע למסורת יהודית, חשוב לדעת כי מסורת לא תמיד משמעותה 'דת' וחשוב לבצע את ההפרדה שכן לא כל מי שמקיים מסורות הינו אדם דתי כמו שגם מסורת היא דרך חיים, היא היכולת להתאגד יחד, להשתייך לעם היהודי ולהכיר יותר מנהגים ותרבויות ללא קשר לדת ולאיסורים או למנהגי הדת הקשוחים.

בשל כך, רבים, גם אם מדובר באנשים שאינם דתיים, רוצים להנחיל את המסורת היהודית וללמד אודותיה את ילדיהם.

מסורת יהודית

אבל כיצד אפשר ללמד אודות מסורת יהודית בדרכים יצירתיות שלא ישעממו את הילדים? הנה כמה דרכים כיפיות ומקוריות:

משחקים

ילדים תמי רוצים לשחק משחקים ואם הם משחקים מלהיבים ומעניינים: על אחת כמה וכמה. כיום אפשר לשחק משחקים מסורתיים עם הילדים כמו למשל משחקים המתאימים לחג הפסח כמו תחרויות חיפוש אפיקומן או שבירת ביצים קשות, אפשר לארגן בפורים תחרות תחפושות נושאת פרסים, לקיים טקסים כמו חיפוש חמץ עם נרות שיראה כמו חיפוש המטמון ועוד. מצאו דרכים משעשעות ומאתגרות להעביר את המסורות היהודיות לילדים.

שירים

שירים הם חלק נכבד במסורת היהודית כאשר שירי חגים ושירים עממים מלווים אותנו לדורי דורות. הכינו שירונים לכל המשפחה על ידי הדפסה של שירים בכל חג או אירוע, התכוננו עם הילדים להופעה והציגו אותה בחגים לכל המשפחה. בכך הילדים שלכם יכירו קצת יותר את שירי העם היהודי ומשמעותם.

סיפורי עמים

נסו להעביר את סיפורי העמים של העם יהודי בצורה יפה ומעניינת. נסו להמחיז לילידים את הסיפורים החשובים והמרכזיים בדת היהודית כאשר כיום ישנם מגוון ספרים שמסייעים לילדים להבין בדרך קלילה את הסיפורים. בדקו כיצד אתם יכולים עם הילדים להמחיז את הסיפורים ולהבין אותם טוב יותר.

סיפורים אישיים

דרך נוספת לספר לילדים על מסורות ועל מנהגים של העם היהודי היא באמצעות סיפורים אישיים. ספרו לילדים על העבר שלכם, על קיום מסורות במקום שבו גדלתם ועל חוויות מיוחדות. נסו לאחר סיפור הסיפורים לקיים את אותם מסורות וחוויות עם הילדים שלכם, שבוודאי ירצו לחוות חוויות דומות.

סרטים

דרך נוספת להעביר את המשמעות של מסורת יהודית היא באמצעות סרטים יפים ונוסטלגיים. כיום וגם בעבר הוסרטו שלל סרטים שמספרים על המסורת היהודית, על דרכים לקיים אותה ואפילו על תלאות שעבר העם היהודי בניסיונות שלו לקיים מסורות בארצות רחוקות ובהיותם בגלות.

טיולים

טיילו עם ילדיכם בשלל מקומות קדושים ומשמעותיים בעם היהודית. הגיעו אל הכותל המערבי והכניסו עם הילדים פתק לבין אבני החומות, הגיעו עם הילדים אל בית הכנסת בימי הסליחות, התארחו במימונה בבתים שמארחים ביד רחבה אנשים מכל מקום בביתם, ובדקו היכן ישנן הילולות שאפשר להכיר טוב יותר ולהצטרף אליהן בימים מיוחדים לעם היהודי.

עשו את כל אלה, ותוכלו בדרך קלילה, לא מעיקה ונכונה לקרב יותר את ילדיכם אל המסורות ואל המשמעותיות של היותם יהודים.

נגישות
גלילה לראש העמוד