ממוקדים: הכירו את שיטת הטיפול קצרת המועד – CBT

שיטת הטיפול CBT זוכה בשנים האחרונות להתעניינות הולכת וגוברת, וזאת בשל שיטת טיפול ממוקדמת המתבצעת במסגרת של סדרת מפגשים – בין 8-12, תלוי בצרכים של המטופל. היתרון של השיטה הזו נובע בין היתר בעקבות היכולת לקבל כלים פרקטיים לטובת שינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות, כמו גם מענה רחב הניתן בעבור קשת רחבה של מבוגרים אך גם ילדים שמתמודדים עם בעיות רגשיות, החל מחרדה ועד טראומה ודיכאון. עדיין לא משעתם על שיטת הטיפול קצרת המועד הזו? עכשיו זה הזמן.

טיפול CBT – טכניקת טיפול מתקדמת

טיפול CBT או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הפך בשנים האחרונות לאחד מהטיפולים הנפוצים ביותר לטובת טיפול במגוון רחב של בעיות רגשיות – טראומה, דיכאון, חרדות מכל סוג, אובדן של בן משפחה, OCD ועוד. הבסיס של הטיפול הזה מתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה הלא מקדמים לטובת יצירה של התנהגות מקדמת וכן יכולת לשלוט על התחושות שיוצרות בסופו של דבר התנהגות שאינה תורמת להתפתחות, בכל גיל. טיפול התנהגותי-קוגניטיבי מסוג זה מהווה הזדמנות מצוינת בעבור כל אדם לעבור תהליך מעמיק המתבצע בשיתוף פעולה עם מטפל מקצועי אשר עבר הכשרה בתחום, כאשר היתרון של הטיפול הוא ביכולת להתאים את אופי הטיפול לצרכים הנדרשים, תוך שימת דגש על פרקטיות טיפול שנועדו להביא לתוצאות בזמן הקצר ביותר.

טיפול זה מתמקד בשני מוקדים – הפן הקוגניטיבי כלומר המחשבתי לצד הפן ההתנהגותי. נקודת ההנחה היא שמדובר בשני זרועות הקשורים האחד לשני, ועל כן באמצעות חשיפה מבוקרת המתבצעת במסגרת של הטיפול ניתן יהיה לחשוף את המחשבות המעכבות ואת השורשים שלהן, מתוך מטרה להחליף אותן במחשבות מקדמות שיוצרות בסופו של דבר את היכולת ליצור שינוי משמעותי באיכות החיים.  על מנת להגדיל את אחוזי ההצלחה של הטיפול נדרש מכם כמטופלים לשתף פעולה באופן מלא ואקטיבי, מאחר וחלק מהותי מהטיפול כולל גם שיעורי בית שנועדו ליישם את הכלים והטכניקות בחיי היום יום.

 

 

מה חשוב לדעת אודות שיעור ההצלחה של הטיפול?

מבין כל הטיפולים הנפשיים, טיפול CBT הוא הטיפוח הנחקר ביותר. פיתוח של מחקרים בתחום הזה מהווה נקודת דרך משמעותית בעבור מטופלים שרוצים ליצור שינוי חיובי בחייהם אולם חוששים מפני טיפול חדשני, לעומת טיפול פסיכולוגי שהוא ארוך יותר. החדשות הטובות הן ששיעור ההצלחה של הטיפול הזה הם גבוהים במיוחד מאחר וניתן דגש על שיפור מצבו הנפשי של המטופל, הגדרת מטרות ברורה ובנייה של תוכנית טיפול פרטנית לצד שותפות אקטיבית שמגיעה גם מהצד של המטפל וגם מהצד של המטופל.

עולם הטיפול בנפש הוא עולם מרתק שמתפתח באופן משמעותי ועל כן פנייה לקבלת טיפול מהסוג הזה מהווה הזדמנות מעולה בעבורכם או בעבור הילדים שלכם לעבור תהליך מעמיק שיניב לכם כלים שבהם תוכלו לנקוט בחיי היום יום, החל מתרגול של מיינדפולנס לטובת מגע עם הרגע (במידה ולמשל מתעוררת חרדה) ועד חשיפה הדרגתית לתחומים שיוצרים אצלכם חשש וחרדה, כחלק מהבנה כי רק באמצעות התבוננות עמוקה ניתן יהיה להשיג תוצאות.

לסיכום

טיפול CBT הוא טיפול רגשי מהגל השלישי שזוכה לגיבוי מחקרי כמו גם לתמיכה מצד הקהילה הטיפולית, בשל היותו טיפול קצר מועד אבל גם בשל היכולת להמשיך את תדירות המפגשים בהתאם לצורך אצל המטפל/ת בעת לטובת שיפור ריענון ומענה נקודתי, כל זאת כחלק מהבנה כי טיפול רגשי הוא הבסיס לכדי יצירה של מערך התומך בבריאות הנפשית, בייחוד במצבי משבר שמשפיעים על התפקוד ועל היכולת להגשים את השאיפות שלכם – בכל תחום.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד