5 ספרי קומיקס חינוכיים לילדים

ספרי קומיקס הגיעו לארץ יחסית באיחור, אך גם כאן הם נשאבים בשקיקה, נקראים בהנאה רבה ואפילו ע"י ילדים שמעולם לא בחרו לעצור ולפתוח ספר, וזאת כי יש כוח מיוחד לשלל התמונות, לקצב של המידע, למשחק הגראפי אל מול המילולי ובמעבר בין התמונות השונות, כך שגם אם לא מדובר בספר סטנדרטי, אין לזלזל בערכו, במיוחד אם הוא מעביר ערכים חינוכיים. אי לכך בין אם הילדים שלכם אוהבים ספרי קומיקס, או רק מבקשים לבחון את התחום, מוטב שתקבלו המלצות, תפתחו את הראש ותאפשרו לילדים להכיר מימד מיוחד.

ספרי קומיקס חינוכיים לילדים

הכול מתחיל מחינוך

היום בעידן הטכנולוגי עדיין יש מקום למדף הספרים בחיינו, ואם אתם הורים לילדים קטנים, הבהירו להם שספרים הם חברים טובים, ואף פעם בכמה ימים עצרו את השגרה ובקשו מהילדים להתפנות לקריאת ספרים. בנקודה זו יש לבחור ספר אהוב ופשוט לשבת ביחד ולהקריא להם, כאשר אם הילדים גדולים, אפשרו להם למצוא פינה נוחה ולהיכנס לעולם של הרפתקה, וכיוון שעתה אנו דנים ביתרונות של ספרי קומיקס, נעצור להמליץ על חמישה חינוכיים במיוחד.

הגיע הזמן

גם בעולם הדתי ניתן למצוא שהקומיקס מככב ואף מכיל ערך מאוד חינוכי. כך למשל תמצאו את ספר הגיע הזמן. מדובר בסדרת קומיקס מרתקת ועוצמתית שמעבירה את הקורא לימוד על חשיבות התפילה בהיבט הרוחני. בין היתר גיבורי הסדרה לוקחים למסע בזמן (למשל אל תקופת דוד המלך) ומחברים לשורשים.

יומנו של חנון

הקומיקס "יומנו של חנון" מתאר דרך היומן, או כפי שהוא מכנה אותו "ביטאון", את עולמו של גרג פלי תלמיד חטיבה. גרג בטוח שחייו מתועדים, ולו כי הוא רואה את העולם כמו כל ילד, מתוך ביטחון מלא שהעולם סובב אותו. בנוסף גרג חיי כמתבגר בעל אחים מציקים, הורים לא לגמרי תומכים וקשיים חברתיים. הילד שקורא את הקומיקס זוכה להזדהות, ללמוד מהסיטואציות שקורות לגיבור, להבין שקשיים הם חלק מהחיים ואף זוכה לבחון את הקושי מהצד, באופן יותר אובייקטיבי. מכאן שגם אם לא מצויים פה ערכים שמוגשים עם כפית, הספר ללא ספק חשוב עבור כל מתבגר, ולו על מנת ללמוד מהן תוצאות של התנהגות אגואיסטית ובלתי מתחשבת.

השחקן

ההיסטוריה היהודית שלנו מאוד חשובה ומרתקת ועל כן אם מבקשים לחשוף בפני נערים נדבכים קשים כגון השואה, הרי שמוטב לעשות זאת באמצעות קומיקס מושקע, צבעוני ומאד חינוכי. הקומיקס "השחקן" מציג ילד בעל כישורי משחק שמצליח להתל בצבא הנאצי. הקומיקס מראה עד כמה חשוב לשמור על הומור, ביטחון עצמי ותקווה, גם כשהמצב קשה ומאתגר.

הקמע

"הקמע" הנו ספר קומיקס קלאסי שמיועד לבני 9 ומעלה. קומיקס זה עשוי להיתפש בעיני רבים כפחות חינוכי, ולו כי הוא רווי באלימות, אך יחד עם זאת האלימות בגבול הטעם הטוב, הסיפור אינו מייפה את החיים ואף מעביר את הקורא חוויה של קושי שמובילה אט אט להזדהות עם שני הגיבורים. הגיבורים חווים משבר שמוביל לצאת למסע אחר האם שמצויה בעולם מקביל. מכאן שהסיפור מלמד שניתן ואף מוטב להתמודד אל מול הפחדים, אין בושה להודות שחשים מצוקה ואף אם לא מאבדים תקווה ניתן להשיג את המטרה. בנוסף, הקומיקס עושה חסד עם המגדר הנשי – מציג את הגיבורה כדמות רבת תושייה, אסרטיבית ואמיצה. אי לכך גם אם מבט מהיר מעלה מגוון מפלצות מבעיתות, וגם אם מדובר בשפה שאינה מאוד גבוהה, הרי שהילד עובר מסע חשוב ומלמד.

דף היומיקס

קומיקס זה לוקח אגדות מוכרות ומנגיש אותם לעולם הילדים. הקומיקס מכיל אינספור אגדות ומעשיות, כאשר שם הקומיקס מעיד על הקונספט הייחודי: דף עבור כל יום, בו מוצגת אגדה, מעשיה, או משל, כאשר תמיד משולב מוסר השכל חשוב.

שתפו פעולה!

מכאן שעולם הקומיקס בארץ צבעוני עוד יותר משהעזתם לחשוב, כך שאם הילד מגלה עניין, שתפו פעולה ותבחנו מה מציע כל קומיקס, מהו הערך המוסף ולאיזה טווח גילאים הוא מתאים. קריאה נעימה!

נגישות
גלילה לראש העמוד