קצת על הקסם של חלומות בהקיץ: האם זה טוב לכם?

כל אחד ואחת מאיתנו מצאו את עצמם לפחות פעם בחיים אם לא פעם ביום חולמים בהקיץ. מצב של חלימה בהקיץ הוא מצב קצר ונפוץ מאוד שמאופיין בניתוק המתרחש לפרק זמן קצר מאוד מהסביבה, כאשר הייחודיות של המצב הזה בניגוד למצב של שינה נובע מתוך החלפה של המציאות הקיימת בפנטזיה או דמיון. מה שמעניין בכל הקשור בחלומות בהקיץ נובע מכך כי מדובר בתופעה רחבה שמתרחשת הן אצל ילדים  ובני נוער והן אצל מבוגרים, ולכן בחרנו להציג את כל המידע אודות קסם בדמות חלומות בהקיץ.

חלומות בהקיץ – כל מה שצריך לדעת

כאשר מנתחים את הסיטואציה של חלומות בהקיץ, צריך להבין כי מדובר בניתוק קל המתרחש לזמן קצר – בין מספר שניות ועד לכמה דקות, כאשר ישנם סוגים רבים של חלומות בהקיץ. בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, חלומות בהקיץ אינם נובעים כתוצאה מעייפות אלא שורה של נסיבות. מאמר שיסביר לכם על הנושא לעומק מאפשר לכם להבין לעומק אודות הנושא ובהתאם לכך גם לנפץ מיתוסים, כחלק ממחקר מקיף שנעשה בתחום השינה. למעשה, פסיכולוגיים רבים שנערכו בתחום מצאו כי חלומות בהקיץ מבוססים לא פעם על חוויות ילדות והיכולת להעלות על פני השטח באופן צלול יותר, כחלק רחבה של הפסיכולוג המפורסם ביותר בעולם – פרויד.

 

 

לא בהכרח מצב שלילי

ע"פ חוקרים מובילים בתחום השינה, האדם לא יכול להפסיק לחלום בהקיץ מאחר והחלימה הזו מסייעת להזכיר את המשימות השגרתיות שאותן נדרש לבצע כמו גם פנטזיות שלא פעם מודחקות, אולם צפות על פני השטח ככל שהחלימה הופכת לעמוקה יותר. לרוב, לחלימה בהקיץ אין השפעה על התפקוד ביום יום מאחר ומדובר בחלימה שמתרחשת בשלב של ערנות, בניגוד למצב של שינה עמוקה. למעשה, לחלימה מהסוג הזה יש אפילו יתרונות כפי שניתן לראות במחקר רחב היקף שפורסם בשנת 2019 ואשר הציג ממצאים כי בזמן חלומות בהקיץ מבוגרים יכולים למיין את הבעיות עמן הם מתמודדים, לייצב את תהליך הלמידה ואף להוביל ליצירה של שלווה, כל זאת במסגרת של מספר דקות ספורות של חלומות בהקיץ.

לא הכול ורוד

למרות היתרונות הגלומים בחלימה בהקיץ, אי אפשר להתעלם גם מהחסרונות. מאחר וחלומות הם חלק מפעילות של התת מודע, בזמן חלימה מהסוג הזה לא פעם נוצר מצב של העלאת זיכרונות שליליות הנוגעות לחיי משפחה, עבודה או חששות ופחדים מפני אירועים שעלולים להתרחש. זאת ועוד, לעיתים התדירות של חלומות בהקיץ הם גבוהים מאוד ועל כן מפריעים לשגרת היום יום, כתוצאה מהצפה רגשית כמו גם חוסר ריכוז. בנוסף, אם אתם מתעוררים באמצע הלילה וממשיכים לחלום בהקיץ, מדובר בהשפעה שלילית שעלולה להוביל לעייפות רבה וכן תפקוד ירוד, ובשל כך במידה ואתם חשים הפרעות בשינה שמשפיעות באפו ישיר או עקיף על שגרת החיים – שינוי של הרגלי השינה כמו גם יצירת סביבה איכותיות המבוססת על מזרן וכרית איכותיים יכול בהחלט לסייע לכם להתמודד עם חלימה בהקיץ או קימה באמצע הלילה.

לסיכום

חלומות בהקיץ יכולים להיות עמוסים באלמנטים חזותיים או כחלק מיציאה זמנית משגרת היום יום עם פנטזיות ומחשבות. לרוב, מדובר בחלימה שאיננה מזיקה, אולם באם אכן נגרם נזק לשגרת החיים מומלץ לבצע שינויים שיובילו ליצירה של סביבת שינה נעימה, טובה ובעלת השפעה על איכות השינה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
גלילה לראש העמוד