כך תגרמו לילדים לקרוא ספרים

ספר מזמן הרחבת אופקים, מזמן לילד עולם עשיר בידע, הבנת רצף אירועים. ספר מזמן הבנת סיבה ותוצאה, הזדהות עם גיבור הסיפור. מזמן את הילד, להבדיל בין "טוב" ל"רע" ותורם בכך להתפתחותו המוסרית. ספר מזמן שיח, זמן איכות עם המספר. ספר מפתח את הזיכרון ואת הקשר בין תמונה למילה הכתובה. הקראת סיפור מפתחת את הקשר לשפה, צליליה, אינטונציה של הקול בעת קריאה.ילד הקורא יותר ספרים מגדיל את טווח הקשב והריכוז שלו.

הספרים הם חברים

על מנת למשוך את הילדים להיות חובבי ספרים, חשוב להבין כי זמן קריאת סיפור עם הילד, משמש זמן איכות. במקום ובשעה רגועה, הן למספר והן לילד. החוויה שתיצרב בתודעתו של הילד, תהיה טובה. הילד יחבב קריאת ספרים. לכן, כדאי, בבחירת ספר בחנות, לקרוא עד תום, להרגיש שאוהבים את הספר ושתוכנו ועיצובו, תואמים לגילו והתפתחותו של הילד, ואז לקנות אותו. כיום, ישנה אפשרות, לקרוא סיפור שלא נכתב על דף נייר. באמצעות מכשירים סלולריים מתקדמים ניתן לקרוא סיפור דיגיטלי.

האם שונה סיפור דיגיטלי מסיפור כתוב על דף נייר?

סיפור הוא אמצעי להרחבת אופקים והעשרת הדמיון. בדור הקודם כתבו במכונת כתיבה, כיום מקלידים על מקלדת. השפה, נותרה אותה שפה, רק השימוש באמצעי המונגש לנו,שונה. בהתייחסותנו לספרים, הקריאה מתוך מכשיר הסלולר, יכולה להיות מהנה לא פחות. הורה, מקדיש לילדו שעת סיפור מתוך המכשיר הנייד שלו. הילד יכול להחזיק במכשיר, לגלול תוך כדי הקשבה. הסיפור, יכול להפוך לאינטראקטיבי והשיחה סביבו ועליו, יכולים, להסתעף עד אינסוף.

איך תגרמו לילדיכם לקרוא ספרים

איך כדאי לבצע את המעבר מסיפור כתוב לדיגיטלי?

מומלץ לרכוש ספר ידוע, אותו תספרו לילד. הוא, יכיר אותו על בוריו. ואז, תחשפו בפני הילד את הצורה הדיגיטלית שלו. הספרות הכתובה, קודמת לדיגיטלית ושילובן יחד מסייע להתפתחות נוספת ומבורכת של הילד. על מנת להמשיך לחבב על הילד את הקריאה, היא צריכה להיות אקטואלית ורלוונטית לעולמו. כיום עולם הילדים הוא דיגיטלי ואינטראקטיבי וכך הסיפור נשאר חוויתי ורלוונטי.

אז, מאיזה גיל מתחילים?

תינוק שרק נולד, יוכל להתערסל בזרועות אביו ואימו. נראה לו תמונות מספרי בד, קרטון. הילד לא יבין. אולם, החזרתיות תהפוך למוכרת וטקסית. אינטימית, נעימה ומייצרת ביטחון. ספרי ה"קוקו", בהם הילד, מחפש דמויות שהסתתרו, ימשיכו עם הילד לגיל שנה ויותר. בגיל שנתיים שלוש כדאי לחשוף את הילד לסיפורים הנושקים לעולמו,סיפורי גמילה מטיטולים, סיפורי חברות וכו'.

איך לקרוא לילד סיפור?

על מנת לחבב על הילד קריאת הספרים ל"איך" יש משמעות גדולה והיא נעשית בארבעה שלבים .

  • נקרא לילד את הסיפור, נסביר מילים לא ברורות, נראה כי הוא מבין את עלילת הסיפור.
  • בפעם השניה, נשוחח עם הילד על גיבורי הסיפור, רצונותיהם ורגשותיהם.
  • בפעם השלישית, נשוחח עם הילד על חייו האמיתיים בהקשר לסיפור.
  • נאפשר לילד, לקרוא את הסיפור, בעוד אנו מקשיבים לפרשנות האישית שלו לסיפור.
נגישות
גלילה לראש העמוד