מחוננים – הכנה למבחנים

מבחני מחוננים נחשבים למקפצה עבור תלמידים במערכת החינוך הציבורית, מעבר המבחנים מאפשר להם להיקלט בתוכניות חינוך מובנות ומתקדמות, אשר פותחות להם צוהר לעתיד מבטיח. החל מכתה ב' משרד החינוך עורך מבחני מחוננים באמצעות מכון סאלד, את הזימונים למבחן יקבל התלמיד מבית הספר, כשבועיים לפני המועד. מה כולל המבחן? ואיזו הכנה נדרשת על מנת להיערך עליו בהתאם?

הכנה למבחני מחוננים

מה כולל מבחן מחוננים?

מבחני מחוננים נערכים בשני שלבים, שלב א' ושלב ב'. כאשר הכנה למבחני מחוננים שלב א' כוללת מענה על סיפורים בהבנת הנקרא, תרגילים, העוסקים בבעיות מילוליות וסדרות חשבון, סימולציות, שמעניקות העשרה, הרבה מעבר לחומר הלימודי, שאליו נחשף התלמיד בבית ספרו ועוד.

הכנה למבחני מחוננים שלב ב' כוללת תרגול ממחושב של לומדות מובנות עם תרגילים ובעיות, וכן לעיתים גם חוברות להדפסה, אותם ימלא התלמיד, גם כאן ניתן לקבל מאות שאלות רלוונטיות בתחומים מילוליים, לוגים וכמותיים, וכן סימולציות, שמסייעות לתלמיד להרחיב את החשיבה שלו.

כיצד תוכלו לסייע לתלמיד להיערך בהתאם למבחן מחוננים?

ראשית, תוכלו לסייע לו על ידי העשרה משלימה, מעבר למה שהוא מקבל בבית הספר, תוכלו לסייע לו עם תרגילים מובנים, שנכתבו מראש ברוח וברמה המצפה לו במבחן, כך שהוא למעשה מתרגל את אותה חשיבה, שיזדקק לה "בזמן אמת". מעבר לכך, ברגע, שכבר צבר שעות תרגול וידע, תוכלו לדמות לו את המבחן במצב אמת. תוכלו לתזמן לו את פתרון השאלות עם סטופר, לספק לו סביבה שקטה, ולהדפיס חלק מהמבחנים המובנים, שתקבלו בהכנה למבחני מחוננים.

היתרונות של הכנה למבחני מחוננים מובהקים, ומבטיחים את ההצלחה שכן:

  • התלמיד מקבל מושג אמיתי למה עליו להיערך
  • מידת הלחץ יורדת, באופן משמעותי
  • התלמיד מתרגל את החשיבה הכמותית, המילולית והמרחבית שלו עם תרגילים מובנים, המותאמים לרמת המבחן
  • התלמיד לומד לענות על בעיות בזמן קצר
  • התלמיד מתרגל את כל אלה בזמן הפרטי שלו, בנוחות מקסימלית ועם תמיכה מהוריו או מורה פרטי, שהוקצה עבורו.
  • התלמיד לא נתון לתחרות בזמן התרגול- וזהו מרכיב מרכזי בהצלחה.
  • מעבר לכך, המידע המוגש לתלמיד נגיש אליו בכל זמן ההכנה, ומאפשר לו לתרגל דרך הרשת, כך שהוא מקבל פידבק מידי ויכול להשתפר ללא אובדן זמן.
  • מאגר השאלות כה רחב בתכנית הכנה למבחני מיון, כך שלא קיים החשש, שהתלמיד "ילמד" את התשובות בעלפה, אלא אכן יפתח את החשיבה, שתתרום לפתרון כל בעיה.

לסיכום, הכנה למבחני מחוננים היא הכלי שלכם לאפשר לבנכם או בתכם לעבור בהצלחה את מבחן המחוננים, שאליו אותרה. ילדכם יזכו לתרגל את השאלות הרלוונטיות ואת העמידה בזמנים בתנאים הטובים ביותר, בביתם, בנוחות, עם הנחייה פרטית וללא תחרות. אין ספק, שהכנה למבחני מחוננים היא צעד קטן אל עבר עתיד מבטיח.

נגישות
גלילה לראש העמוד