מספרים את סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל שלזכרו איל, רפי ומשה אדרעי הקימו את עמותת אחינועם

עמותת אחינועם בראשות האחים רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי היא עמותה חברתית הפועלת ללא מטרות רווח מתוך מטרה לצמצם את הפערים במדינת ישראל, ולחזק את הפריפריה. אחת מהסיבות המרכזיות להקמתה של העמותה הזו נובע בעקבות סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל, דוד של האחים אשר נפל בקרב בזמן מלחמת יום העצמאות. סיפורו יוצא הדופן עורר בבני המשפחה השראה להמשיך את ההנצחה ואת סיפור הגבורה, וזאת באמצעות תרומה לקהילה. מי היה רפי אדרעי וכיצד בני משפחתו ממשיכים את דרכו? להלן כל הפרטים.

מספרים את סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל

רפי אדרעי נולד בעיר צפת להורים לאה ומשה אדרעי. בגיל הנעורים שימש כאחד מהמדריכים הבולטים בתנועת הנוער העובד והלומד. העשייה החברתית הייתה חלק בלתי נפרד מהפעילות הקהילתית של רפי אדרעי, כאשר לאחר מכן שימש בתפקיד של נוטר והתמסר להדרכה במסגרת של הדרכת נערים, בתפקיד של ראש מערך ההדרכה. עם תחילת שירותו הצבאי השתלב בתפקיד של מ"כ והיה מעורב באופן מלא בהכנה של העיר צפת לקראת הלחימה, כאשר במערכה הראשונה לשחרור העיר שימש בתור סייר לכיבוש של נקודות בעיר. לאחר שחרורה של צפת הוא מונה לתפקידים נוספים כמומחה של סליקת נשק, אולם בהפגזה מצרית על משלטי חלוצה נפל כתוצאה מקליע שחדר לעורף. הוא נקבר בעיר ראש העין לבקשת משפחתו ומאז ועד היום הם פועלים מתוך מטרה להמשיך את פעילות ההנצחה, וזאת על ידי קידום של תוכניות חברתיות רבות.

את התוכניות מקדמים בני המשפחה במסגרת של עמותת אחינועם אשר הוקמה בשנת 2018 ומאז פועלת בפריסה ארצית. בני משפחתו הקויים על שמו – רפי אדרעי, משה אדרעי וכן איל אדרעי רואים בפעילות החברתית הזו כחובה מוסרית וערכית מהמעלה הראשונה, ועל כן פועלים בהתנדבות מלאה לטובת הגשמת היעדים. כיצד הם עושים את זה? להלן מספר דוגמאות לעבודה חברתית ענפה.

 

 

 

שילוב בני נוער בני העדה האתיופית ביחידות מובחרות בצבא

תוכנית מיוחדת ומהפכנית שאותה מקדמים רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו איל אדרעי וכן משה אדרעי מתמקדת בבני הנוער בני העדה האתיופית. כמי שרואים בסיפור העלייה כחלק משמעותי מהתקומה של מדינת ישראל, החליטו בני המשפחה לקדם תוכנית שבמסגרתה מקדמים את ההשתלבות של בני נוער החל מגיל 16 במסגרת הצבאית על ידי קידום של ערכים בדמות מנהיגות (המזוהים עם דודם רפי אדרעי ז"ל), פיתוח יכולת של כושר גופני לצד חשיפה ליחידות מובחרות בצבא. תוכנית זו זוכה לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד – מעל ל-95% מהבוגרים הצליחו להשתלב בתפקידים בכירים ביחידות הללו כמו גם לקבל את דרגות הקצונה.

שיפוץ מבנים בעיר צפת וקידום של חינוך מוזיקלי

חלק מהותי מהעבודה של העמותה מתמקדת בפריפריה ובפרט בעיר נולדו וגדלו בני המשפחה – צפת. במסגרת פיילוט שיפצו המתנדבים של העמותה את הספרייה וכן קידמו חינוך מוזיקלי בעיר, כאשר לאור ההצלחה הוחלט להמשיך ולהרחיב את התוכנית גם לערים נוספות, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות ליצור תשתית חינוכית איכותית המתבצעת במסגרת עבודה קהילתית מאומצת.

לסיכום

רפי אדרעי ז"ל נפל בגיל 24 בלבד במלחמת יום העצמאות. יד רפאל שהוא בית למשתתפי הגדנ"ע קרוי על שמו ובני משפחתו הקימו במימון ציבורי גם בית יד לבנים, אולם את המשך דרכו ממשיכים הדור הבא אשר מקדם פעילות חברתית ענפה המתבצעת בכל רחבי הארץ ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה, כחלק מהמשך דרכו וההנצחה של גבורתו.

נגישות
גלילה לראש העמוד