הכנה לתאוריה: מנורות ברכב ועד שילוט בכביש

אין ספק שרישיון נהיגה הוא אחד הכלים החשובים והבסיסיים ביותר שצריכים להיות לכל אדם במדינת ישראל, במיוחד לאור התחבורה הציבורית שלנו שעדיין לא מספקת מענה מספיק נוח כדי להחליף את הרכבים הפרטיים. ולפני שנקבל את הרישיון הנכסף, עלינו לעבור סדרה של שיעורי נהיגה עם מורה נהיגה מקצועי וכמובן לעבור את המבחן המעשי, דהיינו הטסט. אבל עוד קודם לכן, עוד לפני שבכלל נוכל להתחיל בשיעורי הנהיגה (כלומר, ניתן להתחיל עם שיעורים קודם אך רוב המורים לא ממליצים על כך), נצטרך לעבור את מבחן התיאוריה במשרד התחבורה. לא מדובר במבחן יותר מדי קשה, אבל אם לא נתכונן אליו כמו שצריך, בהחלט אפשר להיכשל מה שאומר שנצטרך לעשות אותו שוב, כולל תשלום חוזר של האגרה. אז כדי להימנע מהתשלום המיותר ומבזבוז הזמן המשווע, וכדי שנוכל להתחיל לנהוג באופן עצמאי הכי מהר שאפשר, בואו נעבר על כל הנושאים החשובים ביותר שצריך להתכונן אליהם לקראת המבחן. שיהיה בהצלחה!

מהו מבחן תיאוריה?

מבחן התיאוריה הוא בעצם מבחן של משרד התחבורה שהוא אחד משני המבחנים שיש לעבור בהצלחה על מנת לקבל רישיון נהיגה במדינת ישראל (המבחן השני הוא המבחן המעשי, הטסט. בוחן שמתלווה לתלמיד ובודק את כישורי הנהיגה שלו). אחרי שינויים שנעשו בשנים האחרונות, הגיל המינימלי בו מותר לגשת למבחן הוא 16 ותשעה חודשים. המבחן נעשה אצל מפעילים פרטיים של משרד התחבורה וניתן לברר לגבי מיקומים ושעות פתיחה ברשת. למבחן ניתן להירשם באינטרנט או לשלם במקום במועד הבחינה והעלות היא 61 שקלים. ניתן לגשת למבחן כמה שרוצים ללא תקופת צינון בין הבחינות ותוקף מעבר המבחן הוא לשנתיים, כלומר שאם לא הוצאנו רישיון עד אז נאלץ להיבחן בשנית. המבחן למעשה מלמד אתכם את כל הידע התיאורטי שצריך לדעת לקראת הנהיגה שלכם על הכביש, משום שיש הרבה ידע הוא למעשה מאגד את כולו. כך למשל חשוב מאוד להכיר את הרכב על בוריו (חשוב מאוד להכיר את הנורות ברכב, את המבנה שלנו וכו'), חוקי תנועה ותעבורה, תפעול הרכב ועוד.

 

 

מבנה המבחן ומה צריך ללמוד

המבחן בנוי משלושים שאלות אמריקאיות (שאלות רב ברירה – ארבע תשובות ורק אחת נכונה) ובשביל לעבור את המבחן חייבים לענות נכון לפחות על 26 מתוכן. השאלות הן מגוונות ולקוחות מתוך מאגר גדול של משרד הרישוי של פחות או יותר 2,000 שאלות. אלו הם הנושאים השונים של השאלות וזה בעצם מה שאתם צריכים ללמוד:

היכרות עם הרכב

ידע בסיסי וחשוב לכל נהג. איך לתחזק את הרכב (הצמיגים, המנוע, שמן, מים וכו׳), איך לאתר תקלות בסיסיות, כיצד מחליפים תקר בגלגל ועוד.

דיני התעבורה

בהחלט הבסיס החשוב ביותר לנהיגה. למעשה סט החוקים של ההתנהגות שלנו בדרך בכלי תחבורה וכהולכי רגל. זהו בהחלט הבסיס ללימוד נהיגה טוב ויעיל. חייבים להכיר את כל חוקי הנהיגה.

תמרורים

נדבך חשוב בלימודי נהיגה ובמבחן התיאוריה בפרט הוא היכרות עם כל התמרורים. צורות, משמעויות, הבדלים ודקויות בין תמרורים דומים וכן הלאה.

נהיגה ותפעול הרכב

כמובן שרבות מן השאלות קשורות בנהיגה עצמה ובתפעול הרכב במצבים שונים כמו נהיגה בגשם, עומסים, שמירת מרחק וכן הלאה.

אז איך לומדים?

ובכן, למבחן התיאוריה תוכלו ללמוד בדרכים שונות. אפשר לעשות את זה כמו פעם, לרכוש ספרים וללמוד בכיף בבית. לחלופין גם ניתן ללמוד בקורסים שונים ללימוד תיאוריה באינטרנט שלרוב מציעים גם וידאו וסימולציות וכמובן שאפשר גם ללכת למורה פרטי או לבית ספר לנהיגה שיוכלו ללמד מה שצריך.

בשורה התחתונה, אלו הדברים שצריך ללמוד לקראת מבחן התיאוריה הקרב ובא וזהו בהחלט בסיסי חשוב לנהיגה בטוחה ונהיגה עבור כל נהג לעתיד.

נגישות
גלילה לראש העמוד