קודש הקודשים: הכול על ספר תהילים

ספר אחד, חמישה חלקים, מאה וחמישים פרקים ו-2527 פסוקים. ספר תהילים הוא אחד הספרים הידועים בתנ"ך וכנראה הספר הכי פופולרי בכתובים, מן הסתם ייתכן שיצא לכם לקרוא בו כמה פעמים. אבל האם אתם בטוחים שאתם יודעים הכול על "קודש הקודשים" של התנ"ך?

מי המשורר?

ספר תהילים ממוקם בראש חטיבת הכתובים של התנ"ך והוא מיוחס לדוד המלך שידוע בתור 'נעים זמירות ישראל'. דוד המלך מחבר את אחת היצירות החשובות לעם היהודי המביעה את החיבור לבורא עולם בכל משעולי החיים. הצצה קטנה בספר מגלה לנו בסוף פרק ע"ב, ש"כלו תפילות דוד בן ישי", אם כן מי כתב אותו משם ואילך?

אכן הגמרא במסכת בבא בתרא מגלה, שדוד המלך בהחלט כתב את ספר תהילים אבל לא לבד, אלא יחד עם 10 מזקני ישראל, ביניהם ניתן למצוא את אדם הראשון דרך משה רבינו ועד אסתר המלכה. עוד מסופר במדרש שכל אחד מן הזקנים שהיו שותפים בחיבור ספר תהילים רצו שהספר ייקרא על שמם, אך אמר הקב"ה שדוד, "קולו ערב" ודווקא על שמו נקרא ספר תהילים.

תהילה לדוד

השם תהילים בא מהמילה תהילה רק בלשון רבים. על שם דוד שמהלל ומשבח את בורא עולם. אבל בעצם, אפשר למצוא בו הכול, את כל סוגי הרגשות שאדם יכול לחוש אל קונו.

המסורת אומרת שדוד התפלל בפני הקב"ה, שאף על פי שבתהילים כתובות התפילות שלו – של דוד, אבל שכל מי שיקרא את המזמורים יוכל לחוש את אותם רגשות כאילו היו שלו, וכמו שכתב רבי נחמן ש"כל אחד ואחד, כפי מה שהוא, יכול למצוא את עצמו בתוך ספר תהילים".

קודש הקודשים

המלבי"ם מתייחס לספר תהילים בהקדמה לפירושו בשם "קודש הקודשים", כמו כן רבים מגדולי ישראל דיברו על ספר תהילים כעל משהו אחר, שמימי. כמו לדוגמא האדמו"ר הצמח צדק שאמר:

"אילו הייתם יודעים כוחם של תהילים ופעולתם בשמי רום הייתם אומרים אותם בכל עת".

 

 

סגולות רבות מיוחסות לספר תהילים, החל מרפואה לחולים ועד הצלחה במבחנים. ואכן יהודים בכל הדורות קראו תהילים בעת צרה בעל פה או מתוך כתבי יד ועד ימינו אנו בקריאה אונליין במסך הפלאפון כשמרגישים שאנו זקוקים לישועה. אולי זה מפני שדוד כתב את ספר תהילים מתוך רוח הקודש, או אולי מכיוון שהוא ספר של תפילה, של התחברות לה'. כך או כך אמירת תהילים הינה מסורת יהודית חזקה של אמונה ובטחון.

תהילים גם בשגרה

רבי ישראל הבעל שם טוב, שעודד יהודים לקריאת תהילים ייסד אמירת תהילים אישית גם בשגרה ואמר שתהילים מומלץ לקרוא בכל זמן ולא רק שקורה משהו רע חלילה. תיקן הבעש"ט, את הפרק האישי לפי מספר שנותיו של האדם, כך אדם שנהיה בן 30 (ולמעשה מתחיל את שנתו ה-31) יקרא את פרק 31 בגימטריה – פרק ל"א. את הפרק יקרא במהלך השנה בכל עת שירצה – זהו הפרק שלו.

ישנם הנוהגים לסיים את ספר תהילים פעם בחודש או פעם בשבוע. באתר כיפה ניתן למצוא את ספר תהילים לקריאה אונליין, את הפרק שלכם או תהילים לרפואה, לקרוא תהילים מעולם לא היה פשוט יותר.

לסיכום

ספר תהילים נכתב גם ע"י דוד המלך ונקרא על שמו, הספר מהווה יצירת מופת לעם היהודי המחברת יהודי לבוראו בכל זמן או מצב בחיים, עד כדי כך שהיו שהתייחסו אליו בתואר "קודש הקודשים". הבעל שם טוב קבע שלכל אחד יהיה פרק אישי משלו, רבים נוהגים לקרוא תהילים בכל יום. אפשר לקרוא אותו מתוך הספר או בקריאה אונליין.

נגישות
גלילה לראש העמוד