כך תקימו חנות ספרים ב4 שלבים

בשנים האחרונות חלה התעוררות מחודשת לכול הנושא של ספרות, כתיבה טובה ועיון ברבי מכר. בכך מתורגמים אלפי ספרים מידי שנה לעברית, כמו גם שיותר ויותר סופרים חדשים מתווספים לארסנל עשיר של סופרים ישראלים מצליחים. מי שלא יכול לקיים את חייו ללא ספרות וכתיבה עשירה – בוודאי ירצה להפוך את התשוקה לעסק, ולהקים חנות ספרים מתוך מטרה להנגיש את הכתיבה הטובה ביותר לקוראים, ואף להרוויח מן התשוקה. אם אתם רוצים לפתוח חנות ספרים, חשוב לעבור כמה שלבים ראשוניים. אבל מהם השלבים? הנה הרשימה:

חפשו מקום נגיש ונכון

כאשר פותחים בית עסק רוצים לבחור את המיקום הטוב ביותר שימשוך כמה שיותר לקוחות אל החנות. אם תבחרו מיקום ליד בתי קפה, ליד מוסדות לימוד ואוניברסיטאות, כמו גם מיקום בקניון או במרכזים של ערים גדולות – תוכלו להנות מיותר לקוחות שיפקדו את החנות שלכם. חפשו מבנה עם כניסה אחורית לייבוא סחורה (משום שספרים כבדים לפני סידורם על המדפים כדאי להניח במחסן). פרסמו את הלוגו שלכם על שלט בית העסק. רבים בעלי מהעסקים בוחרים יצירת לוגו בזול ובקלות (בלי מעצב) באמצעות פלטפורמות באינטרנט ותוכנות עיצוב פשוטות. בכך אפשר לעצב שלט עם לוגו, ללא מעצב מקצועי.

עצבו לוגו לחנות ספרים

פתחו עסק מול הרשויות

כל עסק חייב להירשם באופן חוקי מול רשויות המס. לכן דרוש סיוע של רואה חשבון שינחה אתכם בדרך לפתוח עסק חדש, להוציא תעודת עוסק מורשה, בעוד שרואה חשבון ינהל את העניינים שלכם מול רשויות המס. העזרו באנשי מקצוע נוספים להקמת החנות כמו ספקי ספרים (פנו אל סוכנים של הוצאות לאור בארץ ובחו"ל). שימו לב כי אתם עומדים בהוראות של העירייה בנוגע לפרסום ברחוב אשר בו החנות שלכם תוקם ודאגו לא להפר תקנות, כדי שלא תצטרכו לשלם קנסות כבדים.

שווקו נכון את החנות שלכם

חשוב לייצר עניין בחנות שלכם תוך חיפוש דרכי שיווק חכמות. לדוגמא: שיתופי פעולה עם ספריות יכול להיות מצוין, או עם עמותות להן תתרמו ספרים. גם שיתוף פעולה עם בתי קפה או עם חנויות בגדים וטבע – יהיה נכון, בעוד שפרסום הדדי של העסקים יכול להגדיל את כניסת הקונים לחנות. השתמשו בפלטפורמות חינמיות כמו פייסבוק, אינסטגרם ויטיוב לפרסום העסק (למשל, אפשר להמליץ על ספרים או לתת עצות לכתיבה, בדרך יצירת סרטונים ברשת תוך מתן קרדיט לחנות שלכם). צרו קשר עם עיתונאים כדי שיכתבו ויפרסמו אייטם אודות פתיחת החנות וספרים חדשים על המדף.

צרו עניין סביב החנות

השקות חגיגיות, אירועים בבתי קפה שכונתיים, ימים מיוחדים של תרומות ספרים ועוד כולם יצרו עניין סביב החנות שלכם. סידור חלון הגאווה לפי מוטיב של ספר חדש – יהיה מעולה וימשוך קוראים. לדוגמא: אם רב המכר שאתם רוצים להציג הוא "רודף העפיפונים" קשטו את חלון הראווה בעפיפונים צבעוניים שיתלו באוויר ליד ערימת ספרים מסודרת. צרו פינת קריאה בתוך החנות והוסיפו בה עיתונים וספרי עיון. בכך תמשכו יותר אנשים ועניין לחנות שלכם.

נגישות
גלילה לראש העמוד