צ'יקה הכלבה בגטו

סיפור השואה הוא סיפור שלא קל לספר לילדים אך מדובר בחלק מהזיכרון הקולקטיבי שלנו, לכן מוטב לשתף את הילדים במאורעות באמצעות ספרים עדינים המספרים את סיפור הגטו. "צ'יקה הכלבה בגטו" שנכתב על ידי בת שבע דגן, הוא ספר נהדר שיכול לסייע לילדים להבין מה התרחש במלחמת העולם השנייה.

צ'יקה הכלבה בגטו

תקציר הספר

הספר מסופר דרך עיניו של מיכאש, ילד בן 5 המתגורר בפולין. באחד הימים מגיעים חיילים נאצים לביתו ומבקשים למסור להם את כל בעלי החיים שנמצאים בגטו. מיכאש לא רוצה למסור את צ'יקה כלבתו האהובה לידי הנאצים, ומנסה למצוא לכך פתרון. לבסוף מיכאש ומשפחתו מוצאים פתרון ראוי ואף ניצלים מן השואה, כך שמדובר בספר עם סוף טוב.

 

ספר כדרך להסביר על השואה

באמצעות סיפורו של מיכאש, הילדים יכולים להבין את התרחשות האירועים בשואה בצורה עדינה. הספר אינו מכיל תיאורים שליליים העלולים לגרום לילדים לחששות, אלא להיפך, הוא מספר על גבורתו של הילד ועל אהבתו לבעלי החיים במהלך המלחמה.

לפני קריאת הספר או במהלכו חשוב להסביר לילדים שבתקופה זו לא הייתה מדינה לעם היהודי ולכן דבר שכזה יכול היה להתרחש. כמו כן, מוטב לספר כי מאז הוקמה מדינת ישראל המאפשרת לעם היהודי לחיות יחדיו במדינה עם צבא חזק שמגן עלינו. מומלץ להעמיק במושגים הקשורים לשואה, לספר לילדים מהי המלחמה, מהו הטלאי הצהוב, מי היו הנאצים ומהו הגטו. כמו כן, ספרו להם מדוע נערכים טקסים מידי שנה וצפירה לזכר הנספים. מעבר לזה, מוטב להבהיר לילדים שדבר זה התרחש במדינות רחוקות מאיתנו, לפני שנולדנו, בכדי לא להעלות בהם חששות שדבר כזה יכול להתרחש בשנית.

 

מה עוד לומדים בקריאת הספר?

אהבה לבעלי החיים – מיכאש בן החמש, אוהב מאוד את כלבתו ומשפחתו לא מוכנה לוותר על צ'יקה מאחר והיא חלק מהמשפחה.

עזרה לזולת – משפחתו של מיכאש נעזרת באחת השכנות בכדי לשמור על הכלבה לתקופת המלחמה. מה שמלמד על עזרה לזולת וסיוע לאחר.

אנשים טובים באמצע הדרך – הסיפור מציג עולם ובו למרות שהמציאות הייתה קשה, עדיין אנשים סייעו אחד לשני, כמו שהשכנה שאינה יהודייה סייעה למשפחה היהודייה.

 

לאחר קריאת הסיפור, כדאי לדון עם הילדים על הנקרא ועל תקופת השואה. לשאול אותם כיצד הרגישו במהלך הקריאה ומה דעתם בנוגע לסיפור. כמו כן, תוכלו לשאול אותם מה לדעתם קרה לאחר שהסתיימה המלחמה והציעו להם לחשוב על המשך לסיפור, זה יכול לעורר את דמיונם ולהקנות להם סוף טוב נוסף לספר.

 

הסופרת

בת שבע דגן ילידת פולין ששרדה את השואה. לאחר שהמלחמה הסתיימה, עלתה לארץ ועבדה כגננת בגני ילדים ולאחר מכן אף הפכה למדריכת מורים וגננות. בת שבע דגן מעניקה לילדים הקטנים מענה לתקופת השואה על ידי סיפורים המסופרים באופן שמתאים לגיל הרך.

 

הספר "צ'יקה הכלבה בגטו" מומלץ כדרך לספר לילדים את סיפור השואה ולחשוף אותם אט אט למאורעות שהתרחשו במלחמת העולם השנייה ולאחריה, בדרך עדינה המותאמת לילדים.

נגישות
גלילה לראש העמוד